Vzestup veganství

je zdravé veganství

Je veganství zdravé?

Kdysi bylo základní stravou silových nebo fitness sportovců maso, ryby a vejce. Časy se ale mění a více lifterů přechází na rostlinnou stravu. Pokud jste jedním z nich (nebo chcete být), je důležité, abyste to udělali správně pro své zdraví, svalové zisky i pro životní prostředí.

Je opravdu možné budovat svaly, sílu a sportovní výkon bez kulturistických klasik kuřecího masa, steaku, vajec a syrovátkového proteinu? Tak, jak se posouvá osobní rozhodnutí lidí, měníme se i my v odvětví sportovní výživy. Nikdy nebyl lepší čas změnit věci a stát se částečně nebo plně veganem.

Ať už jste vegan, vegetarián nebo masožrout, vhodné oblečení do fitka je zádklad, třeba naše dámské legíny s vysokým pasem.

Veganství v historii

Současný nárůst zájmu o rostlinné stravování může být nový, ale veganství má dlouhou historii. Pythagoras (500 př. n. l.) následoval to, co by se nyní nazývalo veganská strava, a Buddha diskutoval o rostlinné stravě se svými následovníky přibližně ve stejnou dobu v historii. Na počátku 19. století se začalo formovat veganství (básník Shelley z etických důvodů odmítl jíst vejce a mléčné výrobky). Ale teprve v roce 1944 se oficiálně zformovalo moderní veganství, kdy se sešlo šest nemléčných vegetariánů, aby prodiskutovali formalizaci tohoto přístupu k jídlu a životu. (Zábavný fakt: krátce zvažovali název „benevore“, než se rozhodli pro „vegan“.)

V roce 1949 byla dosažena první oficiální definice veganství: „usilovat o ukončení využívání zvířat člověkem k jídlu, komoditám, práci, lovu, vivisekci a všem dalším způsobům využití zahrnujícím vykořisťování zvířecího života člověkem“.

Veganští sportovci v silovém sportu

Právě teď existuje několik vysoce profilovaných silových sportovců, kteří se rozhodli jíst buď zcela veganskou stravu, nebo výrazně snížit spotřebu živočišných produktů. Dana Linn Bailey a její manžel Rob Bailey dokumentují svůj odklon od masa, ryb a mléčných výrobků na svých sociálních platformách (a zdá se, že rádi odpovídají na otázky a diskutují o svých možnostech). Bývalý pan Universe Barny Du Plessis a jeho partnerka v kulturistice Josie Keck oba soutěžili na vysoké úrovni na veganské stravě. Silák Patrik Baboumian je také vegan.

A to jsou jen ty známé. Začněte se ptát v místní posilovně nebo na svých sociálních sítích a odhalíte spoustu lidí, kteří jsou plně vegani nebo přecházejí na rostlinnou stravu.

 

Získání toho, co vaše tělo potřebuje

Udělejte krok zpět a podívejte se na to, co lidské tělo skutečně potřebuje k budování a prospívání, a uvidíte, jak dobře byste mohli být na veganské stravě.

  • dostatek bílkovin, včetně celé řady esenciálních i neesenciálních aminokyselin
  • sacharidy
  • esenciální tuky, včetně omega 3
  • mikroživiny
  • vlákninu

veganské jídlo

Všechny tyto věci můžete získat na veganské stravě. Ve skutečnosti je mnoho potravin spojených se zdravým životním stylem a životním stylem v posilovně veganských: oves, brambory, rýže, ořechová másla, zelenina, ovoce, bobule, rýžové chlebíčky, ořechy, semínka, luštěniny, kokosové produkty, mandlové mléko, avokáda a mnoho dalšího. Pokud se vám stále nedaří dostat do hlavy veganskou stravou, přemýšlejte mimo (někdy omezeně) standardní škatulku zdravého stravování. Jezte hodně různých druhů obilovin (nejen rýže a oves). Vychutnejte si obrovskou škálu zeleniny, včetně kořenové zeleniny. Vyzkoušejte luštěniny a luštěniny. Ujistěte se, že nemáte příliš málo tuku (dobré veganské zdroje jsou kokosové produkty, lněné semínko, olivový olej, ořechy, avokádo a ořechová a semínková másla).

Pro proteinový prášek se podívejte na syrovátku a kasein. Můžete si vybrat z konopného, ​​hnědé rýže nebo hrachového proteinového prášku nebo dokonce získat veganskou směs. Nezapomeňte na zdroje bílkovin, jako je tofu a seitan steak. Má úžasný leucinový profil, ve skutečnosti má vyšší pouze syrovátka.

Sportovní doplňky pro moderní vegany

Vegani a jedlíci rostlinného původu jsou opravdu dobře obsluhováni společnostmi zabývajícími se sportovními doplňky a zdravou výživou. Došlo k nárůstu veganských, rostlinných proteinových tyčinek a proteinových snacků.

Na internetu najdete mnoho veganských prášku, ať už se jedná o kompletní směs nebo určitý druh.

Bezmléčné alternativy mléka, sýrů, pomazánek a jogurtů lze snadno sehnat v každém supermarketu. Internet je plný receptů na jídla, svačiny, smoothies, dezerty a pečení, které jsou zcela veganské. A ve většině měst jsou veganské a rostlinné restaurace a kavárny.

 

Jaké problémy mají nejčastěji vegani?

Zpět do obchodu