Jak jednoduše zlepšit zrak?

jak zlepšit zrak_1

Jak zlepšit zrak?

Máš zhoršené vidění? Pomoci by mohla denní dávka slunečního záření. Studie odhaluje, že sluneční fialové světlo (VL) může zabránit krátkozrakosti, jinak známé jako krátkozraké vidění. Počet lidí, kteří jsou krátkozrací (nemohou vidět předměty na dálku) se za posledních 50 let celosvětově zdvojnásobil a vědci se domnívají, že za to může, když trávíte hodně času uvnitř.

Pokud cvičíte venku, nezapomeňte se dobře obléci, podívejte se na naše fitness oblečení, kde najdete na ven tepláky nebo mikiny.

Fialové světlo potlačilo krátkozrakost u kuřat

Ve výzkumu prováděném na kuřatech vědci vyvolali krátkozrakost tím, že šest dní po vylíhnutí zakryli pravé oči kuřat plastovými brýlemi, zatímco nezakryté levé oko sloužilo jako kontrola. Kuřata nosila brýle po dobu 7 dnů ve 12hodinových cyklech světlo a tma, přičemž fluorescenční světlo, fialové světlo, modré světlo a UVB byly osvětleny a testovány jednotlivě. Výsledky ukázaly, že vlnové délky 360-400 nm fialového světla zastavily progresi krátkozrakosti více než jiné formy světla. Jak konkrétně? Fialové světlo zvýšilo expresi genu známého jako EGR1, který je zodpovědný za prevenci vidění na blízko. I když je fialové světlo v moderní společnosti nedostatečné, minimalizuje u lidí krátkozrakost. Vědci provedli klinický výzkum s cílem porovnat krátkozraké děti, které nosily brýle (blokované VL) a dva typy kontaktních čoček (částečně blokované VL a vysílající VL). Je zajímavé, že data odhalila, že krátkozrakosti nejvíce brání kontaktní čočky přenášející VL (tedy kontakty, které jimi propouštějí fialové světlo). Zjištění však naznačují, že fialové světlo je jedním z nejdůležitějších environmentálních faktorů pro minimalizaci celkové krátkozrakosti. Takže pokud jste někdy měli pocit, že vám možná vaše dioptrické brýle nebo čočky zhoršují vidění, možná na tom nakonec bude něco pravdy. Kromě toho je fialové světlo v každodenním moderním životě těžko dostupné kvůli nadměrné UV ochraně, výrobkům chráněným před ultrafialovým zářením, jako jsou brýle a kontaktní čočky, a zdrojům umělého světla, jako je LED, které všechny nepropouštějí fialové světlo.

 

Zde je návod, jak můžete zahrnout fialové světlo do svého života

Nejprve si zkontrolujte brýle nebo kontaktní čočky. Pokud máte čočky s UV ochranou, je pravděpodobné, že brání fialovému světlu. Promluvte si se svým oftalmologem o páru přenášejícím VL. Možná ještě důležitějším klíčem k dobrému zdraví očí je však vyjít ven na denní dávku slunečního svitu. Každý den ráno nebo v poledne vyjděte ven a na několik minut se dívejte na jasnou oblohu, aniž byste se dívali přímo do slunce. Strávit 20 minut na slunci každý den může zlepšit hladinu vitaminu D, hormonů a melatoninu a také regulovat váš cirkadiánní rytmus. Výzkum nyní ukazuje, že denní dávka slunečního svitu udělá službu i vašim očím.

 

Další tipy, jak hacknout vaši vizi

V případě, že si myslíte, že jste předurčeni k celoživotnímu špatnému vidění, dobrou zprávou je, že svůj zrak můžete hacknout, nemusí se s věkem zhoršovat.

Přejděte na žárovková světla

I když vám LED diody mohou ušetřit trochu peněz na vašem účtu za energii, postrádají sluneční frekvence, jako fialové světlo, které naše těla a mozek potřebují k fungování. Navíc jejich nepřirozená spektra zatěžují vaše mitochondrie (organely v buňkách, které produkují energii), takže se cítíte jako vyčerpaní. Halogenové nebo žárovkové světlo ve vaší domácnosti nebo kanceláři je definitivním krokem správným směrem k lepšímu zdraví očí.

 

beta karoten a zrak

Užívejte karotenoidy chránící zrak

Beta-karoten se ve vašem těle přeměňuje na vitamín A a je klíčem k udržení mladých očí. Jeden šálek vařené dýně nabízí 200 % doporučeného denního příjmu. Lutein a zeaxanthin chrání vaše oči před UV zářením a pomáhají při šerosleposti a citlivosti na oslnění. Mohou dokonce bojovat proti makulární degeneraci a šedému zákalu. Dýně je opět skvělým zdrojem luteinu a zeaxantinu. Spárujte ho s tukem, aby vaše tělo mohlo tyto karotenoidy nejlépe absorbovat.

Chraňte se před únavou očí

Léčivé výhody červeného světla můžete využít také v případě, že trpíte únavou očí. Jste jedním z těch, kteří si zapnou telefon uprostřed noci? Pokud ano, nejnovější funkce Apple iOS 10 by mohla pomoci. Color Tint změní celý displej vašeho počítače nebo telefonu do červena přepnutím vypínače, což minimalizuje mžourání.

Opravte svůj zrak pomocí cvičení

Cvičení Brock String je technika vizuální terapie, která může skutečně opravit váš zrak. Pomocí 10 stop dlouhého bílého provázku se třemi různě barevnými korálky držte jeden konec na špičce nosu a druhý konec přivázejte k pevnému bodu jako klika u dveří. Zaměřte se na každou ze tří perliček jednotlivě, abyste získali lepší binokulární vidění. Toto je skvělá technika pro ty, kteří mají poruchu vergence (oči, které se nezaměřují společně).

 

Jak zlepšit stabilitu? Přečtěte si náš další článek.

Zpět do obchodu