Kolik bychom měli za den vypít kávy?

kolik kávy za den vypít

 

Vaše ranní káva má velké výhody. Káva je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů ve stravě průměrného člověka. Pouze jedna porce dodává prospěšné sloučeniny, jako je kyselina chlorogenová, polyfenolové antioxidanty a kofein. Ale co váš metabolismus? Jak se ukázalo, káva může podporovat regulaci hmotnosti a spalování tuků, ale budete chtít vynechat přidaný cukr a silně zpracované smetany. Zde je to, co byste měli vědět o kávě a vašem metabolismu, plus snadné výměny, které můžete provést, abyste zůstali ve hře.

K dobrému šálku kávy, nezapomeňte na trénink kvalitní dámské fitness legíny.

Proč je káva tak dobrá

Zapomeňte na mýtus, že káva zpomaluje váš výkon. Věda znovu a znovu ukazuje, že váš ranní šálek přináší velké výhody pro vaše zdraví a kondici:

 

  • Bylo prokázáno, že káva zvyšuje hladinu ketonů. Ketony pomáhají spalovat tuky, potlačují chutě a posilují váš mozek.
  • Obsahuje kyselinu chlorogenovou, sloučeninu, která prokazatelně chrání vaše mitochondrie, podporuje zdravou zánětlivou reakci a podporuje zdraví očí.
  • Káva obsahuje sloučeniny, které zvyšují váš metabolismus, pomáhají vám spalovat tuky během cvičení a mohou zvýšit sportovní výkon.

 

Káva a váš metabolismus

Část výhod kávy pochází z kofeinu, psychoaktivní stimulační drogy. Bylo prokázáno, že kofein zvyšuje rychlost metabolismu. Rychlost, kterou vaše tělo přeměňuje kalorie na energii. První výzkumy také naznačují, že kofein podporuje spalování tuků během cvičení. Jedna studie z roku 2018 poskytla účastníkům 3 mg kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti. Konzumace kofeinu ve skutečnosti posunula jejich spalování kalorií, účastníci nakonec spalovali více tělesného tuku během cvičení, oproti spalování samotných sacharidů.

Stimulanty navíc pomáhají bojovat proti únavě a nakopnou vaši energii na vysoké obrátky. Je to proto, že kofein stimuluje centrální nervový systém, srdce a svaly. Pokud hledáte ranní předtréninkáč, obyčejná káva je skvělým místem, kde začít. Bylo prokázáno, že kofein zvyšuje sportovní výkon během dlouhodobého vytrvalostního cvičení i krátkodobého intenzivního tréninku.

 

Výzkum tedy podporuje myšlenku, že káva je úžasná. Ale je třeba mít na paměti dvě důležitá upozornění:

 

  •      Nepřehánějte to. Může být bezpečné až 400 mg kofeinu denně pro většinu zdravých dospělých. To jsou asi čtyři šálky uvařené kávy.
  •      Buďte si vědomi toho, co si do šálku přidáváte. Většina vědeckých studií zkoumá kofein nebo obyčejnou kávu.

 

Omezte tyto běžné doplňky do kávy

Ne každý má rád černou kávu, ale pravděpodobně si neuděláte laskavost, když do ranního nápoje přidáte umělou smetanu a cukr. Zatímco dodají vašemu hrnku chuť, umělé smetany naplní vaši kávu přísadami, díky nimž se budete cítit zamlženě a unaveně. Nejoblíbenější nemléčné krémy obsahují potraviny, jako je sušený kukuřičný sirup a rostlinný olej, které mají vysoký obsah cukru a zánětlivých omega-6 mastných kyselin. Navíc přidaný cukr (včetně „přírodního“ cukru, jako je třtinový a kokosový cukr) přispívá ke skokům cukru v krvi a energetickým haváriím. Dokonce i krémy na rostlinné bázi s mandlovým nebo kokosovým mlékem mohou obsahovat přidaný cukr nebo pojiva, která narušují vaše střevní bakterie, což může v konečném důsledku ovlivnit váš metabolismus.

Díky kaseinu a laktóze, dvěma z hlavních bílkovin v mléce, mohou pasterizované mléčné výrobky způsobit zažívací potíže nebo vyvolat alergie u lidí, kteří jsou citliví na mléčné výrobky. Bez ohledu na to, jak ji popíjíte, umělé smetany a přidaný cukr vám nepomohou získat všechny úžasné výhody kávy. Pokud však chcete lahodný nápoj, který nebude sabotovat vaše zdravotní cíle, stále máte možnosti. Pokud se obáváte, že pití kávy je špatné pro vaše srdce, buďte si jisti, že to tak není, protože nová studie tvrdí opak.

 

káva a srdce

Kolik kávy vypít za den?

Studie zjistila, že pití pěti šálků kávy denně, a dokonce až 25, není pro vaše tepny horší než pití méně než jednoho šálku denně.

Káva nezvyšuje riziko mrtvice nebo infarktu

Vědci rozdělili 8412 lidí do tří skupin. První skupina pila méně než jeden šálek kávy denně, druhá skupina pila jeden až tři šálky denně a třetí skupina pila více než tři šálky denně, přičemž někteří konzumovali až 25 šálků denně. Ani ti, kteří vypili 25 šálků (osobně to nedoporučuji), nepocítili ztuhnutí cév. Předchozí studie naznačovaly, že po kávě tvrdnou tepny, čímž se vystavujete vyššímu riziku mrtvice nebo infarktu. Všichni účastníci studie podstoupili infračervené testy pulzních vln a vyšetření magnetickou rezonancí a výzkumníci zohlednili faktory, jako je věk, kouření, váha a krevní tlak.

„Existuje několik protichůdných studií, které říkají různé věci o kávě, a může být obtížné filtrovat, čemu bychom měli věřit a čemu bychom neměli,“. "Tento výzkum doufejme uvede některé zprávy v médiích do perspektivy, protože vylučuje jeden z potenciálních škodlivých účinků kávy na naše tepny."

 

Závěr

Jak jsme psali v předchozím článku, není káva jako káva, pokud budete mít kvalitní kávu, která nebude nikterak chemicky ošetřena, nebude napadena plísní a původem zrn si budete jisti na 100%, tak Vám to nebrání vypít denně 3-4 šálky. Nic by se nemělo přehánět a pokud na vás káva působí více či méně, najděte si svojí hranici šálků, které budete moci za den vypít. Vždy byste měli začít na jednom šálku za den a postupně budete přidávat, někomu stačí za den jeden a někomu zase 3. Je to individuální a jen na vás, kolik jich vypijete.

 

Proč je dobré pít kvalitní kávu?

 

Informace poskytované touto webovou stránkou nebo touto společností nenahrazují přímé, individuální lékařské ošetření nebo poradenství. Je odpovědností vás a vašich poskytovatelů zdravotní péče, abyste učinili všechna rozhodnutí týkající se vašeho zdraví. Doporučujeme, abyste se poradili se svými poskytovateli zdravotní péče ohledně diagnózy a léčby jakékoli nemoci nebo stavu.

Zpět do obchodu