Aditiva a toxiny, které se skrývají ve zdravém jídle

ryby a toxiny

Aditiva a toxiny ve zdravém jídle

První věcí je uznat, že strach z toxinů vám nepomůže. Můžete namítnout, že samotný strach působí jako „toxin“, protože má tak silný negativní vliv na vaši biologii. Přijměte tedy fakt, že svět má toxiny, vaše tělo se s některými toxiny dokáže vypořádat lépe než s jinými, a je ve vašem nejlepším zájmu inteligentně snížit vaši expozici, když můžete. Když dostanete ránu od toxinů, zaměřte se na rychlé zotavení.Stres z mírného vystavení některým toxinům vám může skutečně pomoci – argument „co mě nezabije, to mě posílí“. Tento jev se nazývá hormeze. Často však máte dostatek stresu z práce, cvičení a domácího života a je lepší se toxinům úplně vyhýbat.

Tento článek vám ukáže nejběžnější přísady a toxiny, se kterými se může setkat i všímavý gurmán. Ale co když hledáte kvalitní slaninu? Nebo si nemůžete vybrat mezi dvěma značkami kokosového mléka? Následující potravinářské přísady a toxiny jsou běžné, dokonce i v potravinách, které se zdají být v pořádku.

Pokud hledáte dámské fitness oblečení, tak vám můžeme doporučit náš eshop.

 „Přírodní příchutě“

„Pojem přírodní aroma nebo přírodní aroma znamená éterický olej, oleoresin, esenci nebo extrakt, proteinový hydrolyzát, destilát nebo jakýkoli produkt pražení, zahřívání nebo enzymolýzy, který obsahuje aromatické složky získané z koření, ovocné nebo ovocné šťávy, zeleniny nebo zeleninové šťávy, jedlé kvasnice, byliny, kůry, pupeny, kořeny, listy nebo podobný rostlinný materiál, maso, mořské plody, drůbež, vejce, mléčné výrobky nebo jejich fermentační produkty, jejichž významnou funkcí v potravinách je chuť spíše než nutriční. Výrobci mohou používat označení „přirozená příchuť“ ke skrytí stovek pochybných přísad. Například autolyzovaný kvasnicový extrakt je aroma odvozené z jedlých kvasnic, a je proto klasifikován jako „přírodní aroma“, ale obsahuje volnou kyselinu glutamovou, která se v těle rychle přeměňuje na nechvalně známý zvýrazňovač chuti glutamát sodný (MSG), záludní výrobci. „Přírodní příchutě“ zahrnují velké množství přísad. Proč riskovat? Je lepší přesně vědět, co vaše jídlo obsahuje, a pokud opravdu nedůvěřujete společnosti vyrábějící produkt, bude pravděpodobně nejlepší vyhnout se všemu, co má na seznamu ingrediencí „přírodní příchutě“.

Dusičnany a dusitany

Dusičnany a dusitany jsou běžné v uzených masech (včetně slaniny). Udržují maso růžové a prodlužují jeho trvanlivost. Udržují také bakterie a plísně na uzdě. Dusičnany a dusitany jsou neobvyklé, protože mohou jít jedním ze dvou způsobů: pokud je vaříte na nízké teplotě a máte zdravá střeva, jsou pro vás skvělé. Vaše tělo je přemění na oxid dusnatý, prospěšnou sloučeninu, která podle studií může snížit riziko srdečního infarktu, mrtvice, zánětu a vysokého krevního tlaku.

Na druhé straně vaření dusičnanů a dusitanů při vysoké teplotě s proteinem nebo jiným zdrojem aminokyselin (opékání slaniny dokřupava nebo grilování na dřevěném uhlí, například) vytváří nitrosaminy, silné karcinogeny, které studie zapletly do tvorby rakoviny u více než 40 živočišných druhů. Nitrosaminy byly poprvé silně spojeny s rakovinou v 70. letech. Od té doby FDA požaduje, aby společnosti, které přidávají dusičnan sodný nebo dusitan sodný (aka extrakt z celeru) do svých produktů, také přidávaly vitamín C, aby se zabránilo tvorbě nitrosaminů. Díky tomu jsou potraviny nyní bezpečnější, ale stále dochází k tvorbě nitrosaminu, zvláště pokud maso vaříte dokřupava nebo ho opékáte na grilu. A společnosti, které prodávají slaninu „bez dusičnanů“, obvykle něco tají – místo toho používají celerový prášek, který má velmi vysoký obsah dusitanů, ale umožňuje jim obejít označení dusičnanů.

Sečteno a podtrženo: ať už je to označeno jako bez dusičnanů nebo ne, kupte si pastovanou slaninu a vařte ji na nízké teplotě. Nízké, pomalé vaření může snížit obsah nitrosaminu a místo toho podpořit tvorbu cenného oxidu dusnatého. Když ošetřuji vlastní slaninu, používám trochu dusitanu sodného (růžová sůl, NE růžová himalájská sůl).

Rtuť

Rtuť (myšleno na staré skleněné teploměry) je toxický těžký kov, který se hromadí v buňkách, zejména ve vašem mozku/nervovém systému a játrech. Rtuť není sama o sobě potravinářskou přísadou, ale lidé ji neúmyslně přidali do mnoha mořských plodů tím, že znečišťovali oceán spalováním uhlí. Obecným pravidlem je, že čím výše v potravním řetězci ryba, kterou jíte, tím více rtuti obsahuje. Žraloci například během svého života sežerou tisíce menších ryb a hromadí rtuť, která byla v těchto menších rybách. Výsledkem je, že žraločí steak je jednou z potravin nejvíce kontaminovaných rtutí. Dalším důležitým faktorem v obsahu rtuti je selen. Jedním z důvodů, proč je pro vás rtuť tak špatná, je to, že deaktivuje enzymy související se selenem, které když fungují, opravují a chrání váš mozek před oxidačním stresem. To znamená, že když selen a rtuť vážou k sobě, rtuť se také stane neaktivní, takže je méně škodlivá. To znamená, že pokud vy (nebo ryby, které jíte) máte ve svém systému více selenu než rtuti, bude rtuť pravděpodobně menší problém.

 

Poměry selenu a rtuti se bohužel značně liší, dokonce i u mořských plodů EPA a FDA považují za nízkorizikové.

 

Zde jsou dva způsoby, jak hacknout expozici rtuti:

  • Jezte ryby s nízkým obsahem rtuti a vysokým obsahem selenu. Zlatým příkladem je aljašský losos chycený ve volné přírodě, zejména losos sockeye. Má vysoký obsah omega-3 a selenu a trvale nižší obsah rtuti než losos Coho a Chinook. Ančovičky a sardinky mají také typicky nízký obsah rtuti. Ujistěte se, že všechny vaše ryby jsou uloveny ve volné přírodě, mořské plody chované na farmě jsou mořským ekvivalentem masa chovaného v továrně.
  • Dopřejte si dostatek selenu, zvláště pokud pravidelně jíte mořské plody. Kromě toho, že vás selen chrání před rtutí, podporuje vyvážené hladiny hormonů a funkci štítné žlázy. Také chrání váš mozek před oxidačním poškozením. Můžete si vzít doplněk, nebo můžete selen získat z dietních zdrojů, jako je losos sockey, hovězí maso, brokolice, zelí a špenát. Dalším oblíbeným zdrojem selenu jsou para ořechy, ale jsou náchylné k plísni, hromadí se v nich další toxické kovy a hladiny selenu se velmi liší, takže s nimi buďte opatrní.

Roundup neboli glyfosát

Roundup v 70. letech minulého století a začalo jej používat jako komerční herbicid. Aktivní složkou Roundupu je glyfosát, chemická látka, která zvyšuje marže chemických společností tím, že jim umožňuje prodávat geneticky modifikovaná semena „Roundup Ready“. Výzkum glyfosátu je chaotický. Mnoho studií naznačuje, že glyfosát je bezpečný. Například analýza 21 studií souvisejících s glyfosátem z roku 2012 dospěla k závěru, že glyfosát nekoreluje s rakovinou u lidí. Na druhou stranu jiná studie provedená o rok později zjistila, že expozice glyfosátu zdvojnásobila riziko nehodgkinského lymfomu u farmářů a zemědělských pracovníků. Pravděpodobně můžete hádat, kdo financoval mnoho studií, které říkají, že je to bezpečné.

Existují také důkazy, že glyfosát může inhibovat prospěšné střevní bakterie. Tři z kmenů, které poškozuje, jsou sníženy u dětí s citlivostí na lepek, což naznačuje, že glyfosát může přispět k nedávnému zvýšení citlivosti na lepek. Vzhledem k tomu, že glyfosát působí na bakterie, které jsou nezbytné pro zdravou půdu, je špatný nápad stříkat na naši půdu. Mikrobi v naší půdě nakonec diktují, co poroste v našich útrobách. Pseudomonas aeruginosa, škodlivý střevní mikrob, může využívat glyfosát jako palivo a růst nekontrolovaně, což zvyšuje riziko bakteriální infekce. Kdyby to nestačilo, když Pseudomonas aeruginosa zpracovává glyfosát, vedlejším produktem reakce je formaldehyd, silný toxin. Je glyfosát bezpečný? Existuje spousta důkazů, že byste se jí měli vyhnout, chcete-li žít dlouhý a zdravý život, a že bychom měli omezit její používání v našich plodinách, pokud chceme, aby naše půda zůstala úrodná. Držte se ekologických produktů, zvláště pokud jsou produkty bohaté na pesticidy (hodnocení pesticidů si můžete prohlédnout v tomto seznamu pracovní skupiny pro životní prostředí).

 

nezdravá rýže

Arsen

Arsen je toxin přítomný v půdě a vodě. Mnoho rostlin jej v různé míře absorbuje. Expozice arsenu u lidí je spojena s rakovinou kůže, jater, plic, močového měchýře a ledvin.  Rostliny rýže jsou zvláště schopné absorbovat arsen z půdy a řada zemí, které rýži vyvážejí, měla v poslední době problémy s kontaminací arsenem, včetně Číny, Indie a Bangladéše. Záleží také na typu rýže: nedávná studie provedená FDA zjistila, že hnědá rýže, celozrnná rýže, rýžové těstoviny a předvařená rýže obsahují nejvíce arsenu.

 

Existuje několik způsobů, jak hacknout obsah arsenu v rýži:

  • Před vařením rýži omývejte, dokud nebude voda čistá. Promytím rýže lze odstranit významnou část arsenu (28 %, podle jedné studie).
  • Uvařte rýži s extra vodou a po uvaření rýže přebytečnou vodu vylijte. Rýže vařená v poměru voda:rýže 6:1 snížila celkový arsen o přibližně 35 % v jedné studii a až o 57 % v jiné studii, v kombinaci s předmytím.

 

Existují nějaké neškodné potravinářské přísady?

Rozhodně. Některá potravinářská aditiva mají špatný zvuk, protože jsou vyrobena v laboratoři nebo mají zvláštní názvy, ale ne všechny přísady jsou toxické. Ve skutečnosti jsou některé z nich pro vás dobré.

Několik příkladů:

  • Guarová guma je zahušťovadlo, které se často vyskytuje v kokosovém mléce. U menšiny lidí může způsobit plynatost a nadýmání, zejména u těch s přerůstáním bakterií v tenkém střevě (SIBO). Pro většinu lidí je však guarová guma v pořádku. Studie ve skutečnosti ukazují, že guarová guma může snížit hladinu cukru v krvi po jídle bohatém na sacharidy u potkanů i lidí, za předpokladu, že je nepasterizovaná.
  • Kyselina askorbová je děsivější způsob, jak říci vitamín C. Často se používá jako konzervační látka, protože je to tak silný antioxidant. Kyselina askorbová vám nejen neškodí, je pro vás skvělá a je to jedna z nejúčinnějších forem, pokud si chcete doplnit vitamín C. Dokonce pomáhá zastavit tvorbu nitrosaminu.
  • Kyselina citronová je antioxidant získaný z citrusových plodů. Používá se v mnoha čisticích prostředcích, stejně jako v potravinách pro konzervační účely nebo jako kyselé aroma. Kyselina citronová je pro většinu lidí prospěšná. Jeden potenciální problém: část kyseliny citronové pochází z houby Aspergillus, což znamená, že na ni mohou reagovat zvláště lidé citliví na plísně.
  • Alfa tokoferol je jen vitamín E. Stejná dohoda jako dva výše uvedené, je to další antioxidační konzervant s chemicky znějícím názvem.

 

Závěr

Může být frustrující neustále myslet na toxiny. Je skvělé, když si zvyknete kontrolovat štítky a chránit se před běžnými přísadami a toxiny, ale existuje bod, kdy vás to může vystresovat víc, než to stojí za to. Pokud jste s přáteli v japonské restauraci a začnete se sami sebe ptát, zda lososové sashimi, které se chystáte jíst, má vysoký obsah rtuti, uvolněte se! Hlavní předností diety je to, že zvyšuje vaši odolnost a připravuje vás na zvládnutí příležitostných toxinů. V případě sashimi máte pravděpodobně dostatek selenu z veškerého masa, které jíte, že dokážete vydržet dávku rtuti bez škubnutí.

Jinými slovy, pokud jíte v souladu s dietou, je pravděpodobné, že vaše tělo je dobře živené, váš imunitní systém se rozběhne a vy jste připraveni se vypořádat s občasnými kontaminanty. Buďte tak ostražití, jak chcete, ale nebojte se, pokud nejste dokonalí 100% času. Stavíte odolný stroj, který vždycky zvítězí. Ale není důvod zbytečně konzumovat toxiny, když máte lepší volbu.

 

Pšeničná tráva a její vliv na naše zdraví.

Zpět do obchodu