Průvodce digitálním detoxem: 8 způsobů, jak se odpojit

digitální detox_1

Mezi telefonem, notebookem, chytrými hodinkami a televizí je snadné mít pocit, jako by váš život zcela ovládly obrazovky. I když je veškerá tato technologie dobrá pro spojení s kolegy a učení se novým věcem v našem stále více digitálním světě, může také poškodit naše fyzické a duševní zdraví. Digitální detox vám může pomoci zkrátit čas strávený u obrazovky (i jen na několik hodin) a znovu získat kontrolu nad svými návyky při konzumaci médií. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o výhodách plánování digitálního detoxu a o tom, jak ho uskutečnit ve vašem vlastním životě.

Na pořádný výlet nebo túru budete potřebovat kvalitní fitness obleceni, které můžete vybrat na našich stránkách.

Co je digitální detox?

Pro mnoho lidí vypadá typický den asi takto:

Probudíte se a zkontrolujte e-maily na svém mobilním telefonu. Posloucháte podcast na cestě do práce. Strávíte příštích osm hodin zíráním na obrazovku svého stolního počítače nebo notebooku. O přestávce na kávu procházíte sociální sítě na svém mobilním telefonu. Cestou domů si poslechnete další podcast. Sledujete Netflix nebo hrajete videohry, dokud není čas jít spát.

Intuitivně můžete říct, že veškerý čas strávený u obrazovky a používání médií ve vašem každodenním životě je špatné pro vaši pohodu. Negativní účinky všech těchto digitálních zařízení jsou však více než jen povrchové. Nadměrný čas strávený na obrazovce může vést k:

Špatné zdraví očí

Modré světlo, zastřešující termín používaný k popisu světla vyzařovaného z většiny obrazovek, je spojován s některými škodlivými vedlejšími účinky, včetně namáhání očí a potenciálního poškození očí.

Změny mozku

Zejména mezi dospívajícími a jinými mladými lidmi může příliš mnoho času stráveného u obrazovky ve skutečnosti změnit strukturu a funkci mozku.

Snížená aktivita

Pokud nemáte stůl na stání, většina z nás celý pracovní den sedí u počítačů. Obrazovky jsou do značné míry synonymem sedavého chování, které výzkum spojuje se zdravotními problémy, jako je zvýšené riziko obezity a srdečních chorob.

Problémy se spánkem

Výzkumníci spojili expozici obrazovky s problémy se spánkem a také s nedostatkem bdělosti příštího rána.

 

Kdy se pustit do digitálního detoxu?

Ačkoli neexistuje žádný univerzální přístup, jak se pustit do digitálního detoxu, existuje několik způsobů, jak se můžete připravit na úspěch, když se odpojíte. Pokud plánujete digitální detox, vyberte si časové období pro odpojení, které pomůže podpořit vaše úsilí. Je například pochopitelné, že většina z nás se chce schoulit na pohovce a chvatně sledovat naše oblíbené pořady, když je pochmurné počasí. Naplánujte si digitální detox během léta, kdy je teplé počasí a láká vás trávit více času venku a méně času u obrazovek.

Nebo si dopřejte digitální detox poté, co dokončíte velký projekt (rozhodně se vyhněte plánování digitálního detoxu během nejrušnějšího týdne v měsíci v práci). Zvažte, zda počkat, až budete moci skutečně dekomprimovat, přestat kontrolovat e-maily a na chvíli vypnout mozek. A i když se to snadněji řekne, než udělá, může to být ideální lék, když se cítíte vyhořelí. Pokud už tam ale jste, pak jste na digitální detox už dávno čekali. Co nejdříve si vytvořte plán, který vám pomůže dobít vaše vybité baterie.

 

digitální detox v přírodě

Vyzkoušejte digitální detox

Povzbuzujeme všechny, aby toto léto vyšli ven a pustili se do digitálního detoxu. Nejste profesionální plánovač? Žádný problém. Sestavili jsme tento seznam zábavných způsobů, jak se dostat pryč od obrazovek a do přírody bez použití zařízení.

Vydejte se na výlet bez GPS

Kdy jste naposledy vyrazili na otevřenou cestu bez plánu nebo cíle? Chcete-li něco úplně jiného, zvažte plánování výletu bez GPS a podívejte se, jaké skryté drahokamy objevíte, když se vydáte na méně ujetou cestu.

Dělejte v lese pozdravy slunci

Popadněte podložku na jógu a vydejte se do lesa nebo blízkého parku, kde si zacvičte.

Při paddleboardingu zazpívejte písničku

Půjčte si paddleboard u nedalekého jezera nebo na pláži a pak se (bezpečně) vydejte pryč od davů. Když jste sami s rybami, zazpívejte svou oblíbenou písničku z plných plic, je to skvělý odbourávač stresu, věřte nám!

Vydejte se s kolegou na dlouhou túru

Poznejte svého spolupracovníka mimo práci (ve skutečném životě).

Hrajte na hudební nástroj v lese

Sbohem, Spotify. Dobrý den, ukulele (nebo jakýkoli jiný nástroj, který si vyberete!).

Spi pod hvězdami

Zahoďte stan a usněte s pohledem upřeným na Mléčnou dráhu. Není nic jako nebe osvětlené v divočině, bez světelného znečištění!

Jděte na šťastnou hodinu na kolečkových bruslích

Oblečte si svůj nejbarevnější outfit a projeďte se po okolí, možná se dokonce zastavte na kornout zmrzliny, když jste u toho.

Swing s kettlebellem v parku

Změňte svůj tréninkový režim a vynechejte posilovnu. Rozhodněte se raději pro venkovní cvičení v parku. Není to žádná hanba.

 

Digitální detoxikační seznam

Při plánování digitálního detoxu je váš seznam sbalení stejně důležitý jako seznam vybalování, tedy věci, které chcete mít pro jistotu, že necháte doma. Chcete-li čas odpojení co nejlépe využít, nezapomeňte si přinést:

 Doplňky a živiny na podporu vaší cesty

Připravte se na úspěch tím, že s sebou přinesete doplňky a živiny, které vám pomohou podpořit zdraví, zatímco omezíte používání technologií.

Deník

Zabalte si staromódní pero-papírový deník, do kterého budete dokumentovat své myšlenky a emoce během vaší digitální detoxikační cesty. V případě, že byste potřebovali připomenutí: žádné psaní poznámek do telefonu!

Vybavení na podporu vaší aktivity

Ať už je to houpací síť, kterou můžete zavěsit mezi stromy, nebo rybářský prut na několik blažených hodin v doku, nezapomeňte si vzít veškeré vybavení potřebné pro úspěšný výlet bez obrazovky.

Svačiny, které vás zasytí

Lahodné proteinové tyčinky si snadno vezmete s sebou na cestu.

Žádné obrazovky

To znamená žádné iPhony, Androidy, iPady, Kindly, notebooky nebo chytré hodinky. Pokud je přinesete, budete příliš v pokušení se jen tak nahlédnout. Nechte všechny své obrazovky doma, i kdyby to mělo být jen hodinu.

 

Jistě, digitální detox vám může pomoci cítit se v tuto chvíli lépe. Ale může mít také určité trvalé výhody pro vaše fyzické a duševní zdraví. Trávit více času v přírodě (a méně času zírat na obrazovky) může pomoci vašemu tělu produkovat vitamín D, který je zodpovědný za podporu všeho od zdraví kostí po imunitní funkce. Výzkum také spojil čas strávený v přírodě s nižším krevním tlakem a nižšími hladinami stresových hormonů ve srovnání s městským prostředím (což vysvětluje, proč se vlastně cítíte odpočatí, když vyrazíte na turistickou stezku nebo na chvíli nasednete na kolo).

Kromě toho budete dýchat čerstvější, čistší vzduch a rozhýbete své tělo, což je dobré pro snížení rizika chronických onemocnění a zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Navíc si po digitálním detoxu můžete všimnout zvýšené úrovně soustředění a snížení stresu. Přesto vám za dovolenou od obrazovek poděkuje i vaše paměť a vaše vylepšené kognitivní funkce. A konečně, mnoho lidí uvádí, že se jim lépe spí, když omezí čas strávený na obrazovce, zejména těsně před spaním.

Závěr

V našem hypertechnickém světě je občasné zahodit obrazovky nutností. Když si naplánujete digitální detox a omezíte používání technologií, zažijete skutečné výhody plynoucí z toho, že budete více času trávit v přírodě, více času se zapojíte do skutečných sociálních interakcí tváří v tvář a budete méně času nasáváni digitálními médii a používání telefonu. Odpoutat se od svých mobilních zařízení a strávit více autentického času ve skutečném světě je jedním z nejlepších dárků, které si můžete dát, i když je to jen na pár hodin.

 

Proč je detox těla k ničemu?

Zpět do obchodu