Ženy a spánek: Vše co potřebujete vědět

ženy a spánek

 
Pro mnoho žen - zejména pro ty, které tvrdě trénují - je pěkné, dlouhé spaní stále těžší a to jim narušuje jejich životy.

„Spánek je nyní považován za třetí pilíř zdraví a wellness, který souvisí s výživou a cvičením. "Není pochyb o tom, že se společnost v poslední době trochu více zaměřila na důležitost spánku, ale příliš mnoho z toho se soustředilo na kvantitu místo na kvalitu. Jen proto, že jsme v posteli po dobu osmi hodin, neznamená, že jsme dosáhlit osm hodin kvalitního spánku.“


U žen je o 40 procent vyšší pravděpodobnost vzniku nespavosti než u mužů. Výzkum ukázal, že poruchy spánku se budou předvídatelně zvyšovat během konkrétních fází života ženy: puberta, menstruace a týden před těhotenstvím, menopauza a postmenopauza. Asi třetina žen ztrácí spánek kvůli křečím, nadýmání a bolesti hlavy při menstruaci a PMS až 61 procent postmenopauzálních žen není spokojeno se svým spánkem a pravidelně trpí symptomy nespavosti.

Předvídatelné rozdíly ve spánku mezi muži a ženami po celou jejich délku života jsou s největší pravděpodobností způsobeny vlivem ženských gonadotropních hormonů. Biologické změny jsou však pro ženy teprve začátkem poruch spánku. Na kvalitu spánku mají vliv také socioekonomické, psychosociální a komorbidní zdravotní problémy, jakož i kulturní a etnické rozdíly.

Například ženy uvádějí méně volného času než muži, pravděpodobně kvůli zvýšeným povinnostem v domácnosti a rodině, které na ně častěji spadají. Má to za následek větší stres a větší potřebu spánku v noci. Jak ženy stárnou, stále častěji trpí nespavostí kvůli přirozeným změnám spánku a hormonálních změn souvisejících s věkem. Hrát roli také mohou další problémy se spánkem, včetně obstrukčního spánkového apnoe a syndromu neklidných nohou.

Kromě toho jsou psychosociální problémy, jako je deprese a úzkost, často spojeny s nespavostí a narušeným spánkem. Výzkumy ukazují, že ženy mají tendenci se vypořádat se stresovými životními událostmi tím, že se obávají a vyhýbají se tomu, což zvyšuje pravděpodobnost deprese a následně nespavosti. Ve skutečnosti ženy obecně zažívají vyšší míru deprese, úzkosti a jiných psychiatrických poruch, které mohou přispívat k nespavosti od puberty. Přetrvávající chronická nespavost pak dramaticky zvýší pravděpodobnost rozvoje velké depresivní poruchy, což povede k začarovanému kruhu deprese a nespavosti.
 
A další věc, ženský spánek bude pravděpodobně přerušen chrápajícím mužem, plačícím dítětem a mnoho dalších. Často to vede k potřebě denního spánku.
Zpět do obchodu