Ženy a spánek: Vše co potřebujete vědět

ženy a spánek

 
Pro mnoho žen - zejména pro ty, které tvrdě trénují - je pěkné, dlouhé spaní stále těžší a to jim narušuje jejich životy.

„Spánek je nyní považován za třetí pilíř zdraví a wellness, který souvisí s výživou a cvičením. "Není pochyb o tom, že se společnost v poslední době trochu více zaměřila na důležitost spánku, ale příliš mnoho z toho se soustředilo na kvantitu místo na kvalitu. Jen proto, že jsme v posteli po dobu osmi hodin, neznamená, že jsme dosáhlit osm hodin kvalitního spánku.“


U žen je o 40 procent vyšší pravděpodobnost vzniku nespavosti než u mužů. Výzkum ukázal, že poruchy spánku se budou předvídatelně zvyšovat během konkrétních fází života ženy: puberta, menstruace a týden před těhotenstvím, menopauza a postmenopauza. Asi třetina žen ztrácí spánek kvůli křečím, nadýmání a bolesti hlavy při menstruaci a PMS až 61 procent postmenopauzálních žen není spokojeno se svým spánkem a pravidelně trpí symptomy nespavosti.

Předvídatelné rozdíly ve spánku mezi muži a ženami po celou jejich délku života jsou s největší pravděpodobností způsobeny vlivem ženských gonadotropních hormonů. Biologické změny jsou však pro ženy teprve začátkem poruch spánku. Na kvalitu spánku mají vliv také socioekonomické, psychosociální a komorbidní zdravotní problémy, jakož i kulturní a etnické rozdíly.

Například ženy uvádějí méně volného času než muži, pravděpodobně kvůli zvýšeným povinnostem v domácnosti a rodině, které na ně častěji spadají. Má to za následek větší stres a větší potřebu spánku v noci. Jak ženy stárnou, stále častěji trpí nespavostí kvůli přirozeným změnám spánku a hormonálních změn souvisejících s věkem. Hrát roli také mohou další problémy se spánkem, včetně obstrukčního spánkového apnoe a syndromu neklidných nohou.

Kromě toho jsou psychosociální problémy, jako je deprese a úzkost, často spojeny s nespavostí a narušeným spánkem. Výzkumy ukazují, že ženy mají tendenci se vypořádat se stresovými životními událostmi tím, že se obávají a vyhýbají se tomu, což zvyšuje pravděpodobnost deprese a následně nespavosti. Ve skutečnosti ženy obecně zažívají vyšší míru deprese, úzkosti a jiných psychiatrických poruch, které mohou přispívat k nespavosti od puberty. Přetrvávající chronická nespavost pak dramaticky zvýší pravděpodobnost rozvoje velké depresivní poruchy, což povede k začarovanému kruhu deprese a nespavosti.
 
A další věc, ženský spánek bude pravděpodobně přerušen chrápajícím mužem, plačícím dítětem a mnoho dalších. Často to vede k potřebě denního spánku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení