Jakou barvu má vaše čůrání? Tato tabulka moči vysvětluje, co to znamená


Vaše čůrání vám může říct, jak jste hydratovaní, a hydratace je klíčovou součástí celkového zdraví, kterou lze snadno sledovat a kontrolovat.

Použijte tuto tabulku prodruhy močení, abyste zjistili, zda potřebujete upravit svůj jídelníček a příjem vody.

Pokud se vám něco nezdá, poraďte se s lékařem. Jak často čůráte, vůně a dokonce i čistota, to vše jsou klíčem k vašemu celkovému zdraví.


barva moči

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

Být fit je ve skutečnosti o provádění jednoduchých změn ve vaší rutině a všímání si, zda tyto změny zlepšují váš výkon. Ze všech velkých zdravotních pohybů, které můžete udělat, je zde změna, která může mít největší potenciál dopadu: pijte více vody. Voda je klíčem ke každé funkci ve vašem těle, od procesů, jako je metabolismus a funkce orgánů až po lubrikaci kloubů a buněčnou strukturu. Dehydratace může snížit sílu a výdrž a studie ukazují, že i mírná dehydratace vám může způsobit zamlžené mozkové závity.[1]

Jak poznáte, že pijete dostatečně? Vaše močení je jedním z nejzřetelnějších biologických indikátorů toho, jak dobře se chováte ke svému tělu. Níže uvedená tabulka moči může určit, zda barva na toaletě naznačuje, že pijete správné množství vody. I když vaše čůrání může naznačovat širší zdravotní problémy, mějte na paměti, že se jedná pouze o průvodce, pokud máte zdravotní problémy, navštivte svého lékaře.

 

Jak jsme se dozvěděli výše, hydratace zlepší výkon, proto bychom měli mít vhodné oblečení, třeba naše dámské legíny Aria.

Jakou barvu má tvoje čůrání?

ideální barva moči

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

Na záchod se asi podíváte jen zřídka. Vyplatí se však chvíli věnovat pozornost a ujistit se, že barva toho, co je v míse, má správný odstín. Zde je význam několika běžných odstínů:

 

Čirá barva

Jste příliš hydratovaní. Musíte omezit vodu.

 

Chardonnay barva

Toto je zdravá barva. Dostáváte dostatek vody.

 

Barva jablečné šťávy

Hydratujete správné množství.

 

Barva žlutého zvýrazňovače

Po užívání vitaminu B můžete zažít toto překvapení.

 

Barva jablečného octa

Jste na pokraji dehydratace. Dejte si sklenici vody.

 

Tmavá čajová barva

Jste dehydrovaní. Přestaňte s tím, co děláte. Vypijte sklenici vody a pijte více vody po zbytek dne.

 

Jak často čůráte?

správné načasování

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

Zlobí vás, že musíte přestat s tím, co děláte, abyste našli toaletu? Nebo se vyhýbáte vodě, protože přestávky na záchod přerušují práci? Každá z těchto situací je důvodem k obavám. Kolikrát denně byste měli čůrat? Pro většinu lidí je chození 4 až 10krát denně známkou toho, že pijete dostatek vody.[2] Pokud močíte méně než 4krát denně, můžete být dehydratovaní, proto se podívejte na tabulku barev moči výše.

Pokud pravidelně čůráte častěji než 10x denně, dávejte pozor na barvu v misce. Pokud je křišťálově čistá, možná pijete příliš mnoho vody. Pokud nepijete více, než je doporučené množství, navštivte svého lékaře kvůli možnému zdravotnímu problému. To vše předpokládá, že pijete správné množství vody. Čtěte dále a zjistěte, kolik byste podle odborníků měli denně vypít.

 

Je vaše čůrání páchnoucí, mastné nebo zakalené?

Možná budete šokováni, když si všimnete, že vaše čůrání voní jinak než obvykle nebo není 100% čisté.

 • Pokud si všimnete, že je vaše čůrání mírně zakalené, může to být způsobeno infekcí nebo jiným zdravotním stavem.
 • Pokud jste nedávno jedli rybu nebo chřest nebo jste si vychutnali šálek kávy, můžete jej o několik hodin později cítit v moči.
 • Pokud vaše čůrání trochu zapáchá jako čpavek, je to známka toho, že je vaše tělo dehydrované, takže hned vypijte sklenici vody.
 • Pokud zaznamenáte nějaké jiné funky pachy, může to být způsobeno léky, vitamíny nebo zdravotním problémem.

Pokud máte nějaké obavy, navštivte svého lékaře.

 

Zdravotní stav

Jak vypadá zdravé čůrání? Žlutá nebo čirá moč je dobrým znamením, že zůstáváte hydratovaní. Pokud se však přistihnete, že se ptáte „proč je moje čůrání oranžové?“ nebo vidíte jinou barvu, která se vám zdá trochu mimo, můžete mít zdravotní stav, který vyžaduje konzultaci s lékařem.

Zatímco změna barvy moči může být způsobena léky nebo určitými potravinami, existují další potenciální důvody, včetně:

 • Zvětšená prostata, nádory, cysty ledvin nebo ledvinové kameny mohou mít za následek červenou nebo růžovou moč.[3]
 • Problém s játry nebo žlučovodem může způsobit, že vaše moč bude vypadat oranžově.[4]
 • Některé poruchy jater nebo ledvin a infekce močových cest mohou zbarvit vaše čůrání do tmavě hněda.[5]

 

Kolik toho mám vypít?

pravidelné pití vody

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

V 70. letech propagoval Dr. Fredrick J. Stare myšlenku osmi sklenic vody denně, což však vyvolává určité otázky. Potřebuje sedavý člověk stejně vody jako basketbalista? Doporučení pro příjem vody jsou 13–16 šálků vody denně pro muže a 9–11 šálků pro ženy. Abychom to pochopili z hlediska objemu, zvažte, že sklenice na vodu v restauraci pojme zhruba 2 šálky a osm z těchto sklenic splňuje maximální doporučení IOM pro muže.[6]

Pokud si říkáte: „Páni, to je hodně vody k pití,“ nebojte se. Toto je vodítko pro celkové množství vody, které potřebujete za den, včetně toho, co získáte z jídla, které jíte, a dalších nápojů. Vaše tělo je tím nejlepším průvodcem hydratace. Napijte se, když máte žízeň, ale nezapomeňte se zkontrolovat a jednou za čas zkusit doušek vody, může to být spouštěč, který vám dá vědět, že potřebujete vodu. Myslete také na to, že když je vaše tělo v ketóze, potřebuje více vody. Pokud máte keto dietu, nedivte se, že máte větší žízeň nebo když barva vašeho močení ukazuje, že musíte více pít.

Zjistěte více o ketóze a o tom, jak může ovlivnit vaše tělo.

Musí to být voda?

Slyšeli jste, že nápoje s kofeinem, jako je káva a soda, vás mohou ve skutečnosti dehydratovat. Některé studie však tuto myšlenku popírají.

Jedna studie na lidech, kterým byly podávány různé kombinace tekutin, nezjistila žádný rozdíl v úrovni hydratace mezi těmi, kteří pijí kofeinové nápoje, a těmi, kteří je nepili.[7] Jiná studie porovnávala lidi, kteří pili kombinaci nápojů obsahujících čistou vodu, s těmi, kteří pijí něco jiného než vodu, a po dni studie nezjistila žádný rozdíl v úrovni hydratace mezi skupinami.[8]

Příliš mnoho kofeinu vás samozřejmě bude znervózňovat a sladké nebo krémové nápoje mohou být zdrojem přebytečných kalorií a cukru. Když máte žízeň, voda je tou nejzdravější volbou.

 

Související: Mohou naše střeva řídit naší imunitu?

Proč nemám žízeň?

Možná jste si všimli, že jste před hodinou měli žízeň, ale ten pocit zmizel. Ignorováním žízně se náš mozek může přizpůsobit něčemu, čemu se říká nervová adaptace. Dalším mechanismem zvaným prandiální žízeň je nutkání, které vyvolává potřebu na sklenici vody, když začínáme jíst, což nám pomáhá získat tekutinu, kterou naše tělo potřebuje pro trávení.[9]

Pokud prostě nikdy necítíte žízeň, musíte si vytvořit návyk, jako když se nejprve probudíte, jednu na oběd a druhou, když se vrátíte domů z práce, přimět se vypít sklenici vody. Jakmile si dáte doušek vody, může to obvykle spustit váš měřič žízně, a pokud jste dehydrovaní, pravděpodobně budete chtít dopít celou sklenici.

Jak nezapomenout pít vodu

Co se stane, když nepijete dostatek vody a zůstáváte hydratovaní? Může to mít velký rozdíl ve vašem fyzickém a kognitivním výkonu. Když jste hydratovaní, vaše tělo může fungovat optimálně, budete mít maximální sílu a výdrž pro vaše cvičení a také budete na vrcholu své mentální hry.[10] [11]

 

Zde jsou tipy, jak do svého života získat více vody:

 • Když jíte, vezměte si sklenici vody: Pokud připravujete jídlo, obvykle jste u dřezu a pitná voda je klíčem k trávení.
 • Nastavte si do kalendáře pravidelnou událost „Pít vodu“.
 • Filtrovaná voda z kohoutku: Pořiďte si džbán s filtrem nebo použijte dávkovač vody v lednici, protože většina z nich obsahuje vestavěný vodní filtr. Chutná to lépe než točené a je to pro vás lepší.
 • Buďte připraveni: Mějte opakovaně použitelnou láhev s vodou v kanceláři a ve své tašce do tělocvičny. Když je příznivé počasí, mějte v autě opakovaně použitelnou láhev s vodou.
 • Pořiďte si skleněnou nádobu se skleněným brčkem: Nebudete chtít pít vodu, pokud chutná jako plast nebo to, co jste pili včera. Sklo je nejlepší způsob, jak udržet filtrovanou vodu bez hrubých chutí nebo nečistot.
 • Změňte teplotu: Pokud to za vás nedělá studená voda, ohřejte ji nebo ji nechte horkou na popíjení. Klíčem je zde variace.
 • Přidejte svěží, zdravou chuť: Přidejte citron, pomeranč nebo limetku. K tomu se ještě vynasnažte a přidejte snítku čerstvého rozmarýnu nebo bazalky nebo pár jahod a malin (dejte si pozor, kolik ovoce přidáte, pokud se snažíte zůstat na keto dietě).
 • Používejte nápojové směsi: Práškové nápojové směsi jsou snadným způsobem, jak udělat vodu lahodnou, ale podívejte se na seznam ingrediencí, chcete minimum nezdravých potravin, jako je přebytečný cukr.

 

Jak poznáte, že váš trávicí systém funguje optimálně?

 

Reference
[1] Shaun K Riebl, MS, RD, PhD Student and Brenda M. Davy, PhD, RD, FACSM, Associate Professor The Hydration Equation: Update on Water Balance and Cognitive Performance - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207053/
[2] Urinary Frequency – How Often Should You Pee? - https://www.bladderandbowel.org/bladder/bladder-conditions-and-symptoms/frequency/
[3][4][5] Mayo Clinic Staff Urine color - https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urine-color/
[6] Shaun K Riebl, MS, RD, PhD Student and Brenda M. Davy, PhD, RD, FACSM, Associate Professor The Hydration Equation: Update on Water Balance and Cognitive Performance https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207053/
[7]  A C Grandjean, K J Reimers, K E Bannick, M C Haven The effect of caffeinated, non-caffeinated, caloric and non-caloric beverages on hydration - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11022872
[8]  Ann C Grandjean 1 , Kristin J Reimers, Mary C Haven, Gary L Curtis The effect on hydration of two diets, one with and one without plain water -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12672713
[9] David E. Leib, Christopher A. Zimmerman, and Zachary A. Knight Thirst - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5957508/
[10] Dietary Reference Intakes for Water, Potassium, Sodium, Chloride, and Sulfate - https://nap.nationalacademies.org/catalog/10925/
[11]  Martin D Benefer, Bernard M Corfe, Jean M Russell, Richard Short, Margo E Barker Water intake and post-exercise cognitive performance: an observational study of long-distance walkers and runners - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22576040

 

Autor: Eliška Myslíková

Eliška Myslíková je naturopatická lékařka. Získala doktorát z naturopatické medicíny. V současné době je manažerkou pro vědecké záležitosti. Eliška doufá, že její kombinované znalosti vědy a tradiční medicíny pomohou lidem cítit se co nejlépe. Mimo práci ji můžete vidět číst, pozorovat ptáky, luštit křížovky a popíjet kávu bez kofeinu.

Zpět do obchodu