Proč jsou lepší esenciální aminokyseliny pro ženy než bcaa?


V posledních letech došlo v oblasti fitness k výraznému posunu, kdy mnoho žen aktivně hledá účinné doplňky výživy, které by zlepšily jejich cvičební rutiny a celkovou pohodu.

Mezi těmito doplňky BCAA vzrostly na popularitě mezi ženami. Esenciální aminokyseliny (EAA) se rovněž objevily jako téma velkého zájmu.

Uprostřed tohoto rostoucího nadšení se však mnoho žen potýká s otázkami o vhodnosti, bezpečnosti a účinnosti aminokyselinových doplňků pro jejich specifické zdravotní potřeby.


 

Proč jsou pro ženy vhodné esenciální aminokyseliny

Autor fotografie: Borislav/istockphoto.com

 

Tento článek si klade za cíl je demystifikovat pro ženské publikum a zdůraznit jejich zásadní roli při budování a regeneraci svalů. Kromě toho prozkoumá, co dělají pro podporu řady tělesných funkcí, které jsou zvláště důležité pro zdraví žen. Když se ponoříme do vědy a výhod EAA, prozkoumáme, proč jsou tyto životně důležité živiny nepostradatelné pro ženskou fitness cestu a nabízejí komplexnější výhody než samotné BCAA. Od posílení svalové vytrvalosti až po podporu hormonální rovnováhy a imunitního zdraví, cesta do světa EAA slibuje, že bude poučná i posilující pro ženy, které se snaží dosáhnout svých fitness cílů a udržet si optimální zdraví.

 

Související: Musí ženy cvičit jinak než muži?

 

Stavební kameny našich těl

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v jádru syntézy bílkovin v našem těle. Pro ženy je pochopení těchto stavebních kamenů bílkovin klíčem k maximalizaci výsledků fitness a udržení celkového zdraví. Devět z dvaceti aminokyselin, které tvoří bílkoviny, je klasifikováno jako esenciální aminokyseliny (EAA). Tyto EAA jsou životně důležité pro každého, ale mají zvláštní význam pro ženy.

Na rozdíl od neesenciálních aminokyselin naše tělo nedokáže produkovat EAA[1], musíme je získávat stravou nebo suplementací. A některé aminokyseliny jsou podmíněně nezbytné. Jinými slovy, naše tělo je vytváří, ale ne vždy v dostatečném množství. Například arginin se stává nezbytným během traumatu nebo nemoci[2], zatímco glycinu je často nedostatek během těhotenství[3].

Proč je toto rozlišení důležité pro ženy? Ať už jde o budování svalů, obnovu nebo celkové zdraví, EAA poskytují základ pro robustní a dobře fungující tělo. Jsou klíčové pro podporu fyzické síly a vytrvalosti, udržení hormonální rovnováhy a urychlení regenerace. Tento komplexní přístup ke zdraví podtrhuje potřebu vyváženého příjmu všech devíti EAA, což zajišťuje, že ženské tělo bude mít potřebné zdroje, aby prosperovalo jak ve fitness, tak v každodenním životě.

 

Výhody EAA pro ženy

Pro ženy, které se zabývají fitness a zdravím, nabízejí EAA výhody, které daleko přesahují rámec BCAA. Na rozdíl od BCAA, které primárně pomáhají při opravě svalů, představují EAA holistický přístup, který je nezbytný jak pro rozvoj svalů, tak pro celkovou pohodu. Ve fyzickém tréninku vynikají EAA svou schopností zlepšit svalovou syntézu[4] a regeneraci nad rámec BCAA. Tato výhoda je významná pro aktivní ženy, protože účinná syntéza svalových bílkovin je zásadní pro udržení svalového zdraví a zajištění rychlé regenerace po cvičení.

Navíc je známo, že EAA posilují vytrvalost[5], umožňují ženám posouvat své limity v tréninku a zároveň snižují únavu. Tato dvojí výhoda je neocenitelná pro ty, kteří se zabývají intenzivním cvičením. Kromě posilovny se význam EAA pro ženy rozšiřuje do hormonální rovnováhy a podpory imunity. Hormonální rovnováha je základním kamenem zdraví žen a ovlivňuje vše od fyzického výkonu až po duševní pohodu.

EAA přispívají k udržení této rovnováhy a nabízejí podporu, která je stejně prospěšná v každodenním životě i ve fitness režimech. Kromě toho role EAA při posilování imunitního systému dále podtrhuje jejich význam jako doplňku fitness a životně důležité složky celkového zdraví a wellness. Stručně řečeno, EAA poskytují komplexní sadu výhod, které uspokojují potřeby žen, což z nich činí nezbytnou součást jakékoli fitness a zdravotní strategie.

 

Hloubkové hodnocení: EAA nad BCAA pro fitness žen 

žena cvičí

Autor fotografie: undrey/istockphoto.com

 

Hodnocení EAA spolu s BCAA odhaluje jejich jedinečný přínos pro rozvoj svalů, posílení síly a celkové fyziologické zdraví, což je zvláště důležité pro ženy. BCAA, zejména leucin, jsou uznávány pro svou roli při tvorbě svalů[6] a jejich potenciál snižovat pravděpodobnost přibírání na váze[7]. Jejich omezený dopad se však projeví ve srovnání s rozsáhlými přínosy EAA. Výzkum ukazuje, že BCAA podporují rozvoj svalů po tréninku s odporem, přičemž zjištění ukazují, že při zahrnutí leucinu dochází ke zvýšení svalového růstu o 22 %[8]. Tato výhoda je však zastíněna výsledky u těch, kteří užívají kompletní zdroje bílkovin, jako je syrovátka, která zahrnuje všech devět EAA[9].

EAA vynikají díky své všezahrnující povaze. Kromě opravy a rozvoje svalů zlepšují EAA regeneraci, zvyšují výdrž a přispívají k celkovému zdraví, přičemž nabízejí účinnější cestu k syntéze svalových bílkovin[10] a regeneraci. Kromě toho jsou EAA nedílnou součástí dalších tělesných funkcí, které prodlužují vývoj svalů[11]. Jsou klíčové pro hormonální regulaci[12], imunitní obranu a metabolickou rovnováhu. To staví EAA jako fitness pomůcku a základní prvek pro holistický blahobyt. Zaměření se pouze na BCAA by mohlo vést k nerovnováze a nedostatku dalších životně důležitých aminokyselin. Kompletní suplementace EAA zajišťuje tělu příjem všech nezbytných aminokyselin, což podporuje EAA jako optimální volbu pro ženy, které se zavázaly ke své kondici a zdraví.

 

Praktické tipy pro ženy začleňující EAA

Integrace EAA do své fitness rutiny je strategickým krokem pro ženy, jejichž cílem je optimalizovat své zdraví a výsledky ze cvičení. Klíčem k efektivnímu využití EAA je pochopení toho, jak zapadají do širšího dietního a cvičebního plánu. Pro ty, kteří pravidelně cvičí, může být konzumace EAA zvláště přínosná, když je načasována kolem tréninku. Užívání EAA před nebo po tréninku může napomoci regeneraci svalů a hladině energie, takže tréninky jsou efektivnější. Navíc pro ženy, které vyrovnávají cíle v oblasti fitness s požadavky každodenního života, nabízejí EAA pohodlný způsob, jak zajistit, aby jejich tělo dostalo potřebné živiny pro udržení svalů a celkové zdraví.

I když jsou doplňky prospěšné, je také důležité udržovat vyváženou stravu. Pestrá a výživná strava doplňuje výhody EAA a zajišťuje, že tělo dostává celé spektrum živin. Tato rovnováha je zvláště důležitá pro ženy, protože podporuje fyzickou zdatnost a další důležité aspekty zdraví. Integrace EAA do fitness režimu by měla být v souladu s individuálními zdravotními cíli a potřebami životního stylu. Ženy tak mohou využít plný potenciál těchto základních živin k podpoře jejich cesty k optimálnímu zdraví a kondici.

 

Související: Jaký je nejlepší protein pro ženy

 

EAA jsou pro ženy lepší než BCAA

ženy a fitko

Autor fotografie: Karolina Kaboompics/pexels.com

 

Ve vyvíjejícím se vědeckém prostředí se EAA objevují pro ženy vítězně než BCAA. EAA daleko překračují omezený rozsah BCAA a nabízejí komplexní řadu výhod, které hluboce rezonují s jedinečnými zdravotními potřebami žen. Od posílení svalového růstu a regenerace až po podporu hormonální rovnováhy a celkové pohody, EAA představují mnohostranného spojence při sledování fitness cílů. Jak jsme prozkoumali, jejich role ve vyváženém fitness režimu je nepopiratelná. Pro ženy, které se zaměřují na dosažení špičkového fyzického výkonu, mají hezké legíny do fitka a dbají na pevné zdraví, není začlenění EAA do jejich stravy jen moudrou volbou, ale také zásadní strategií úspěchu.

 

 

Reference

[1] Lopez MJ, Mohiuddin SS. Biochemistry, Essential Amino Acids. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; April 30, 2024. - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32496725/

[2] Patel, J. J., Miller, K. R., Rosenthal, C., & Rosenthal, M. D. (2016). When Is It Appropriate to Use Arginine in Critical Illness?. Nutrition in clinical practice : official publication of the American Society for Parenteral and Enteral Nutrition, 31(4), 438–444. - https://doi.org/10.1177/0884533616652576

[3] Rasmussen, B. F., Ennis, M. A., Dyer, R. A., Lim, K., & Elango, R. (2021). Glycine, a Dispensable Amino Acid, Is Conditionally Indispensable in Late Stages of Human Pregnancy. The Journal of nutrition, 151(2), 361–369. - https://doi.org/10.1093/jn/nxaa263

[4] Wolfe R. R. (2017). Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality?. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 14, 30. - https://doi.org/10.1186/s12970-017-0184-9

[5] Negro, M., Segreto, V., Barbero, M., Cescon, C., Castelli, L., Calanni, L., & D'Antona, G. (2018). Essential Amino Acids (EAA) Mixture Supplementation: Effects of an Acute Administration Protocol on Myoelectric Manifestations of Fatigue in the Biceps Brachii After Resistance Exercise. Frontiers in physiology, 9, 1140. - https://doi.org/10.3389/fphys.2018.01140

[6] Nie, C., He, T., Zhang, W., Zhang, G., & Ma, X. (2018). Branched Chain Amino Acids: Beyond Nutrition Metabolism. International journal of molecular sciences, 19(4), 954. - https://doi.org/10.3390/ijms19040954

[7] Qin, L. Q., Xun, P., Bujnowski, D., Daviglus, M. L., Van Horn, L., Stamler, J., He, K., & INTERMAP Cooperative Research Group (2011). Higher branched-chain amino acid intake is associated with a lower prevalence of being overweight or obese in middle-aged East Asian and Western adults. The Journal of nutrition, 141(2), 249–254. - https://doi.org/10.3945/jn.110.128520

[8] Jackman, S. R., Witard, O. C., Philp, A., Wallis, G. A., Baar, K., & Tipton, K. D. (2017). Branched-Chain Amino Acid Ingestion Stimulates Muscle Myofibrillar Protein Synthesis following Resistance Exercise in Humans. Frontiers in physiology, 8, 390. - https://doi.org/10.3389/fphys.2017.00390

[9] Witard, O. C., Jackman, S. R., Breen, L., Smith, K., Selby, A., & Tipton, K. D. (2014). Myofibrillar muscle protein synthesis rates subsequent to a meal in response to increasing doses of whey protein at rest and after resistance exercise. The American journal of clinical nutrition, 99(1), 86–95. - https://doi.org/10.3945/ajcn.112.055517

[10] Moberg, M., Apró, W., Ekblom, B., van Hall, G., Holmberg, H. C., & Blomstrand, E. (2016). Activation of mTORC1 by leucine is potentiated by branched-chain amino acids and even more so by essential amino acids following resistance exercise. American journal of physiology. Cell physiology, 310(11), C874–C884. - https://doi.org/10.1152/ajpcell.00374.2015

[11] Church, D. D., Hirsch, K. R., Park, S., Kim, I. Y., Gwin, J. A., Pasiakos, S. M., Wolfe, R. R., & Ferrando, A. A. (2020). Essential Amino Acids and Protein Synthesis: Insights into Maximizing the Muscle and Whole-Body Response to Feeding. Nutrients, 12(12), 3717. - https://doi.org/10.3390/nu12123717

[12] Kikuchi, A. M., Tanabe, A., & Iwahori, Y. (2021). A systematic review of the effect of L-tryptophan supplementation on mood and emotional functioning. Journal of dietary supplements, 18(3), 316–333. - https://doi.org/10.1080/19390211.2020.1746725

 

Autor: Miroslava Bromová

Miroslava je spisovatelka, digitální antropoložka a komunikační stratég z Prahy, nadšená pro přeměnu složitých myšlenek na jednoduchý obsah. Ráda se noří hluboko do neprobádaných území a má za sebou mnoho let mezinárodních cest, aby to dokázala. Má bakalářský titul v mezinárodních rozvojových studiích a magisterský titul v oboru sociální antropologie. Když nepíše, vaří v kuchyni nebo chodí do tělocvičny na kickbox.

 

Zpět do obchodu