Důležité doplňky stravy při Crohnově chorobě a IBS


Pokud hledáte úlevu a podporu pro Crohnovu chorobu nebo syndrom dráždivého tračníku (IBS), jste na správném místě. Crohnova choroba a IBS se často spojují dohromady, ale ve skutečnosti se jedná o velmi odlišné poruchy[1].

Prozkoumáme bezpečné a účinné doplňky, které vám pomohou zvládnout váš stav a zlepšit kvalitu vašeho života.


 

 doplňky stravy při Crohnově chorobě a IBS

Autor fotografie: ironstealth/istockphoto.com

 

Obsah

Co je Crohnova choroba?

Co je syndrom dráždivého tračníku (IBS)?

Jaké doplňky mohu užívat s Crohnovou chorobou?

Jaké doplňky mohu užívat s IBS?

Závěr

 

 

Tento článek není navržen tak, aby vám poskytl lékařské informace o jednom z nich, je zde pouze proto, aby vám poskytl dobrou představu o tom, jaké doplňky pro mnoho pacientů byly prospěšné a kterým se vyhnout. Níže naleznete podrobnosti o tom, jaké doplňky stravy užívat, pokud trpíte Crohnovou chorobou nebo IBS.

 

Co je Crohnova choroba?

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev (IBD) a název to dobře vystihuje. Dochází k němu, když zánět způsobuje poškození našich střev. Existují dva typy IBD, jedním je Crohnova choroba, která se zaměřuje na tenké střevo a tlusté střevo. Druhým je ulcerózní kolitida, která se vyskytuje v tlustém střevě a konečníku[2].

 

Co je syndrom dráždivého tračníku (IBS)?

bolesti břicha_1

Autor fotografie: stefanamer/istockphoto.com

 

Na rozdíl od Crohnovy choroby není syndrom dráždivého tračníku (IBS) nemoc. Je to soubor různých příznaků. Nezpůsobuje zánět střev[3].

Abychom nezlehčovali účinky IBS, z těchto dvou je Crohnova choroba nebezpečnější a rušivější.

 

Jaké doplňky mohu užívat s Crohnovou chorobou?

Nejhorším doplňkem, kterému je třeba se vyhnout, je syrovátkový proteinový prášek. Je to proto, že mnoho lidí zjistilo, že mléčné výrobky mohou mít negativní vliv[4] na Crohnovu chorobu a zhoršit některé příznaky. Vyměnit syrovátkový protein za proteinový prášek na rostlinné bázi je chytrý tah.

Vápník a vitamín D jsou dva běžné doplňky pro pacienty trpící Crohnovou chorobou[5], zvláště když se vyhýbají mléčným výrobkům. Jíst nemléčné potraviny s vysokým obsahem vápníku je také dobrý nápad (tmavá listová zelenina, mořské plody, obohacené cereálie). Vitamin B12 je dalším skvělým doplňkem, protože lidé s Crohnovou chorobou se ho snaží vstřebat dostatek prostřednictvím stravy.

Často se doporučuje železo, ale musíte to nejprve probrat se svým lékařem, protože bude muset zjistit, jak vysoké jsou vaše současné hladiny železa, než ho budete moci začít suplementovat. Zinek je dobrou volbou doplňku, protože lidé s Crohnovou chorobou ho mají často nedostatek kvůli průjmu.

 

Jaké doplňky mohu užívat s IBS?

hrachové lusky jsou zdrojem vlákniny

Autor fotografie: R Khalil/pexels.com

 

Stejně jako u Crohnovy choroby, pokud trpíte IBS, pak se budete chtít vyhnout syrovátkovým nebo kaseinovým proteinovým práškům, protože omezení mléčných výrobků je velmi prospěšné. Veganský proteinový prášek (například hrachový protein) je skvělou alternativou, protože vám dodá protein, který potřebujete, bez vedlejších účinků.

Vláknina může být pro IBS opravdu užitečná, samozřejmě vždy má smysl zvýšit příjem vlákniny prostřednictvím stravy. Jezte více celozrnných potravin, ovoce a zeleniny. Ale doplněk vlákniny je užitečný nástroj, který vám pomůže se tam dostat. Dávejte pozor, abyste to s vlákninou nepřeháněli, protože to může vést k žaludečním křečím. Najít ideální příjem vlákniny může trvat několik pokusů a omylů. Stejně jako u Crohnovy choroby je zinek často doporučován pacientům trpícím IBS, protože může posílit vaši imunitní funkci, a stejně jako u Crohnovy choroby je u pacientů trpících IBS pravděpodobnější jeho nedostatek.

Vitamin D je dalším běžně doporučovaným doplňkem, o kterém se tvrdí, že je to kvůli jeho protizánětlivému účinku. Jak jsme však uvedli dříve, IBS nezpůsobuje zánět. Skutečný důvod, proč byste chtěli užívat vitamín D, je ten, že mnoho pacientů trpících IBS má tendenci ho mít nedostatek[6].

Probiotika a prebiotika se také osvědčila, můžete si vzít kombinaci, která je známá jako symbiotika. Podle WebMD mohou být omega-3 užitečné[7], ale v tuto chvíli pro to není dostatek důkazů. Totéž platí pro zázvor, hořčík a kurkumu.

Zázvor, hořčík, kurkuma a Omega-3 má mnoho výhod, takže není na škodu je přidat do svého jídelníčku. Než tak učiníte, poraďte se se svým lékařem nebo dietologem.

 

Závěr

Existuje spousta doplňků, které mohou způsobit malý (ale významný) rozdíl v příznacích jak Crohnovy choroby, tak syndromu dráždivého tračníku. Ale první věc, kterou musíte udělat, je promluvit si se svým lékařem. Mezi pacienty trpícími IBS je tolik rozdílů, takže to, co vyhovuje vám, nemusí fungovat jinému (a naopak). Velmi důležité je také uspořádání jídelníčku. Najmutí dietologa (nebo doporučení od NHS) může zcela změnit váš život, bez ohledu na to, jaký máte stav. Oba stavy lze zlepšit vyvarováním se mléčných výrobků (ve většině případů). Mohou se také zlepšit konzumací potravin s vysokým obsahem vápníku, vitamínu D a větším množstvím vlákniny.

Doplňky mohou onemocnění ovlivnit, pokud si vyberete ty správné pro vás a za předpokladu, že se také zaměříte na pravidelnější cvičení a očistu jídelníčku. Dalším faktorem mohou být legíny na cvičení, ve kterých se musíte cítit komfortně nebo pomůcky, jako je třeba guma na cvičení nebo pěnový válec.

 

Reference

[1] IBS vs IBD - https://www.crohnscolitisfoundation.org/patientsandcaregivers/what-is-ibd/ibs-vs-ibd

[2] Timothy Huzar - What is the difference between IBS and IBD? - https://www.medicalnewstoday.com/articles/323778#what-is-ibd

[3] What is IBS? - https://www.nhs.uk/conditions/irritable-bowel-syndrome-ibs/

[4] von Tirpitz C, Kohn C, Steinkamp M, Geerling I, Maier V, Möller P, Adler G, Reinshagen M. Lactose intolerance in active Crohn's disease: clinical value of duodenal lactase analysis. J Clin Gastroenterol. 2002 Jan;34(1):49-53. doi: 10.1097/00004836-200201000-00009. PMID: 11743245. - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11743245/

[5] Vitamin and Mineral Supplementation - https://www.crohnscolitisfoundation.org/patientsandcaregivers/diet-and-nutrition/supplementation

[6] Everything You Want to Know About Irritable Bowel Syndrome (IBS) - Jaime Herndon, MS, MPH, MFA - https://www.healthline.com/health/irritable-bowel-syndrome

[7] Jon Cooper - Supplements That May Help IBS - https://www.webmd.com/ibs/supplements-help-ibs

 

Autor: Aneta Kolářová

Aneta Kolářová je zdravotní reportérka se sídlem v Praze. Psala pro řadu médií. Roky se věnovala udržitelnému podnikání. Je držitelkou magisterského titulu na škole žurnalistiky, kde se specializovala na televizní zpravodajství. Když nepracuje, pochutnává si na svých dvou dětech a ve své kuchyni.

 

 

Prosím ověřte všechny citované zdroje, protože tento blog slouží pouze jako zdroj informací. Promluvte si se svým vlastním lékařem o jakýchkoli problémech nebo možnostech personalizované léčby. V žádném případě nemají názory uvedené na těchto stránkách nahrazovat rady profesionálů. Žádná organizace, se kterou je autor propojen, žádným způsobem nezobrazuje náhled blogu, neprodává jej ani jinak nepodporuje. Informace v tomto blogu se mohou v průběhu času měnit, zejména pokud jsou objeveny nové informace

Zpět do obchodu