Prozkoumejte rozdíly mezi bcaa a kreatinem

Objevte rozdíl mezi BCAA a kreatinem a zjistěte, jak vám každý z nich může pomoci optimalizovat váš trénink na základě vašeho cíle. V oblasti fitness a výkonu mohou být doplňky zásadní pro optimalizaci rozsahu a rychlosti, s jakou vidíte výsledky svého tréninku.

Čím dále a dále se snažíte posouvat výkonnostní úrovně a dosahovat své špičkové fyzické kondice, tím důležitější je mít cílenou suplementační strategii založenou na praxi podloženou důkazy.

Prozkoumejte rozdíly mezi bcaa a kreatinem

Autor fotografie: coffeekai/istockphoto.com

Mezi potenciální možnosti doplňků dnes patří větvené aminokyseliny „BCAA“ a kreatin. Na oba tyto doplňky se pohlíží jako na potenciální zesilovače výkonu a dělají to různými způsoby. BCAA se skládají z aminokyselin leucin, isoleucin a valin[1]. Patří mezi devět esenciálních aminokyselin pro syntézu svalových bílkovin a produkci energie. Protože si je však tělo neumí syntetizovat, je nutné je přijímat ve stravě nebo doplňovat[1].

Studie ukazují, že suplementace BCAA může pozitivně ovlivnit snížení svalové bolesti a stimulaci svalové syntézy proteinů (a proto je oblíbená sportovci a mnoha fitness nadšenci. Naopak kreatin, obvykle konzumovaný jako kreatin monohydrát, primárně zvyšuje sílu a výkon a napomáhá regeneraci svalů[4],[5]. Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v potravinách, jako je červené maso[5]. Zvýšení obsahu kreatinu ve svalu prostřednictvím suplementace však může poskytnout ergogenní účinek.

Vzhledem k tomu, že oba tyto doplňky jsou na trhu populární, je nezbytné porozumět jejich rozdílům a tomu, jak každý z nich může ovlivnit vaši fitness cestu, stejně tak jako vhodné oblečení. Pokud v horku zvolíte legíny do fitka, tak budete litovat, že jste raději nevzali kraťásy. V následujícím článku prozkoumáme různé mechanismy, výhody a úvahy týkající se BCAA a kreatinu, abyste se mohli informovaně rozhodnout a vytvořit si individuální suplementační protokol na základě vašich cílů.

Měli byste užívat BCAA nebo kreatin?

Porozumění BCAA

Porozumění kreatinu

Měli byste užívat BCAA nebo kreatin?

Klíčové rozdíly mezi BCAA a kreatinem

Znalost kritických rozdílů mezi BCAA a kreatinem je zásadní pro vytvoření vašeho suplementačního protokolu. Ačkoli jsou tyto dva doplňky dobře známé, liší se z hlediska mechanismu. BCAA primárně ovlivňují syntézu bílkovin a poskytují potřebné složky pro regeneraci po tréninku a růst svalů[1].Nicméně suplementace kreatinem má za cíl důkladně nasytit svalové zásoby kreatinu, aby byla zajištěna větší dostupnost substrátu pro produkci adenosintrifosfátu (ATP)[5].

Suplementace kreatinem pomůže zlepšit výkon vysoce výkonných a výbušných úkolů, jako je vzpírání nebo kulturistika[4].

Kdo by měl užívat BCAA?

Vzhledem k tomu, že BCAA primárně obsahují další aminokyseliny v „aminokyselinovém zásobě“ sportovce, ideálně by se hodily někomu, pro koho je náročné konzumovat dostatečné množství bílkovin ve stravě. Navíc, pokud jste vytrvalostní kondiční sportovec, jako je běžec, nebo soutěžíte ve funkčním fitness, možná budete chtít zvážit doplněk BCAA. BCAA vám mohou pomoci snížit bolestivost svalů a celkový rozpad svalů během dlouhodobého cvičení[2].

Související: Proč bychom měli brát BCAA?

Kdo by měl užívat kreatin?

Kdokoli s výkonnostními nebo estetickými cíli ve fitness by mohl mít prospěch z přidání kreatinu do suplementačního protokolu. Vzhledem k jeho vlivu na vaši schopnost trénovat při vyšších intenzitách a objemech, důsledná suplementace přinese zlepšení svalové hmoty, síly a pomůže vaší schopnosti zotavit se[4],[5].

Protože však kreatin dodává palivo pro vysokoenergetické substráty, sportovci, kteří se věnují vysoce intenzivním nebo rychlým pohybům, jako jsou vzpěrači, sprinteři a kurtové sportovce, budou mít z kreatinu největší užitek[4],[5].

Kombinace BCAA a kreatinu

Naštěstí se užívání BCAA a kreatinu nemusí vzájemně vylučovat, protože fungují různými mechanismy. Neexistuje žádný výzkum podporující konflikty s absorpcí.

Potenciální strategií dávkování při užívání těchto dvou doplňků může být konzumace BCAA před tréninkem, aby se aminokyseliny dostaly do krevního řečiště, aby se snížilo poškození svalů a bolestivost. Poté bude následovat konzumace vašeho kreatinového doplňku po tréninku, abyste pomohli doplnit zásoby kreatinu a mohli jste se připravit na další trénink. Pokud tak učiníte, můžete vytvořit účinnou kombinaci paliva pro trénink, poskytnout tělu další zdroje na zotavení a zmírnit nepříznivé účinky cvičení, jako je rozpad svalů a bolest.

Porozumění BCAA

Role BCAA v syntéze proteinů

Syntéza svalových bílkovin je základním mechanismem pro růst a obnovu svalů. Po tvrdém tréninku jsou svaly připravené absorbovat základní živiny potřebné pro tento proces. Při dostatečném příjmu bílkovin a příjmu aminokyselin dojde k syntéze svalových bílkovin[1]. BCCA však hrají klíčovou roli při stimulaci syntézy svalových bílkovin, zejména aminokyseliny leucinu[1]. Jakmile je po tréninku požito dostatečné množství leucinu, začne proces obnovy svalů[1]. To se nazývá leucinový práh, typicky kolem 2-3 gramů leucinu a může být obvykle požit s 20-40 g bílkovin[1].

Dosáhnete-li těchto množství po tréninku a ještě několikrát během dne v rámci vaší typické stravy, můžete maximalizovat syntézu bílkovin pro optimální růst svalů a výkon.